ישראל מתארגנת- שנת שיא בהתאגדויות

 

2013 הייתה שנת שיא לעבודה המאורגנת, מתחילת השנה התאגדו בהסתדרות כ-100 גופים המקיפים למעלה מ-26,000 עובדים. עופר עיני, יו"ר ההסתדרות: "המהפכה החברתית הכי חשובה שנרקמת כאן", אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי: "זוהי שעת מבחן שעשויה לשנות את עתידם של מעמד הביניים והשכבות החלשות"

עכשיו זה רשמי: 2013 היא השנה שבה נרשם הזינוק המשמעותי ביותר בשנים האחרונות, במספר המתאגדים החדשים בישראל. מתחילת 2013 התאגדו בהסתדרות כ-100 גופים המקיפים למעלה מ-26,000 עובדים. מדובר בעלייה של עשרות אחוזים בהשוואה לשנים האחרונות. בין הגופים הבולטים שהתארגנו השנה בהסתדרות: עובדי מגדל חברה לביטוח, העוזרים הפרלמנטריים, העובדים המקומיים הישראלים (עמ"י) מ-90 נציגויות ישראל ברחבי העולם, עובדי סלקום, עובדי חברת האשראי לאומי קארד ועובדים נוספים מענף הבנקאות, כמו למשל יובנק ובנק ירושלים.

בימים אלו מתקיים מו"מ להשגת הסכמים קיבוציים הנוגעים לכ-20 אלף עובדים. המתאגדים המרכזיים שנמצאים במו"מ הם: סלקום, דן אנד ברדסטריט, לשכת עורכי הדין, עוזרים פרלמנטריים, לאומי קארד ועמותת בית לכל ילד. בשלוש השנים האחרונות ההסתדרות השיגה הסכמים קיבוציים שנוגעים ל-16 אלף עובדים. בין ההסכמים הבולטים שנחתמו בשבועות האחרונים: פלאפון, חברת הביו-פרמצבטיקה קמהדע ומפעל מילועוף.  חשוב לציין כי שני גופים גדולים נוספים נמצאים כיום על סף חתימה והם חברת הביטוח כלל וקופת חולים מאוחדת. הסכמים אלו, שצפויים להיחתם בימים הקרובים, הם בשורה חשובה לכ-8,000 עובדים.

מאחורי המגמה המעודדת שרשמה 2013 ניצבות מספר סיבות. חוסר השוויון במשק לצד התרופפות הביטחון התעסוקתי, יצרו יחד כר פורה להתארגנות העובדים. עם זאת, לא ניתן לתלות את האקלים החברתי רק במצב הכלכלי. אירוע משמעותי לעבודה המאורגנת בשנת 2013 היה פסק דין פלאפון. זו הייתה אחת ההחלטות החשובות בהיסטוריה של דיני עבודה אשר קבעה כי המעסיק לא יוכל להתערב או למנוע מהעובדים להתאגד.

עופר עיני, יו"ר ההסתדרות, אמר היום: "נתוני 2013 הם עדות נוספת לכך שהעבודה המאורגנת היא המהפכה החברתית הכי חשובה שנרקמת כאן בישראל. עשרות אלפי אזרחים החליטו להחזיר לעצמם את השליטה לידיים והראו כי יש רק תשובה אחת שתבטיח את עתידם. התשובה במקרה זה היא התארגנות בהסתדרות. אני מייחל ליום שכל עובד ועובדת בישראל יהיו מאוגדים. רק אם נחזק את ערך הסולידריות בין העובדים, נוכל לפתור את בעיית האי שוויון במשק וכפועל יוצא מכך לתת דחיפה לכלכלת ישראל".

אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אמר: "תנופת ההתאגדות מובילה שינוי חברתי ומדובר בחלון הזדמנויות חשוב. זוהי שעת מבחן אמיתית שעשויה לשנות את עתידם של מעמד הביניים והשכבות החלשות בישראל שדרכה נוכל לצמצם פערים בחברה.  כולי תקווה כי הנתונים המרשימים שראינו ב-2013 הם רק ההקדמה למה שמצפה לנו בשנים הקרובות".

ההסתדרות מסכמת שנה- 26 אלף התאגדו (גלובס- 25/12/13)