ההסתדרות הקימה ועד עובדים יציג בסלקום

עובדי פלאפון כבר לא לבד: ההסתדרות הכללית הודיעה להנהלת סלקום כי הוקם ועד עובדים יציג בחברה וביקשה לשבת למו"מ על הסכם קיבוצי. סלקום: מכבדים את זכות העובדים להתארגנות; נבדוק אם שליש מהעובדים חתמו.

התארגנות עובדים נוספת בחברה סלולרית – ההסתדרות הודיעה היום (ג') לחברת סלקום –נטוויז'ן כי היא הארגון היציג בחברה, לאחר שהחתימה למעלה משליש מהעובדים. מדובר בחברת התקשורת הסלולארית השנייה שמתארגנת בהסתדרות, לאחר פלאפון.

במכתב ששלח להנהלה יו"ר האגף לאיגוד המקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, הוא הודיע על הקמת ועד פעולה וקרא להנהלה להיכנס למו"מ להסדרת תנאי העסקת העובדים במסגרת הסכם קיבוצי.

בסלקום מועסקים כ-6,000 עובדים, כלוממ ההסתדרות ההסתדרות התחימה למעלה מ-2,000 מהעובדים. "אנו יוצאים לדרך חדשה שבה מעמד העובדים ישתפר וכולי תקווה שנזכה לשיתוף פעולה מצד הנהלת החברה", מסרה יו"ר ועד הפעולה, מיה יניב.

המעסיקים נגד פסיקת בג"ץ

בחודש ינואר השנה הכירה חברת פלאפון בקיומו של ועד עובדים יציג בחברה, לאחר שספירת הטפסים המשותפת עם ההסתדרות הראתה שחברים בהסתדרות מעל שליש מכ-4,000 עובדי החברה. ההכרה הגיעה לאחר ארבעה חודשים של ניסיונות הקמת ועד עובדים, שלוו בניסיונות ההנהלה להניא את העובדים מלחתום על טפסי חסרות בהסתדרות.

בנוסף קדמה לה פסיקה תקדימית של נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, נילי ארד, שאסרה על ההנהלה להתערב בשום צורה או להביע דעה כלשהי על ניסיון העובדים להקים ועד עובדים יציג במקום העבודה. לפני כשבועיים עתרה לבג"ץ לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, המאגדת את ארגוני המעסיקים הגדולים במגזר הפרטי, בדרישה לבטל את הקביעות בפסק הדין הנוגעות לאיסור שהוטל על המעסיקים להתבטא בעת התארגנות ראשונית במקום העבודה.

"לאחר התאגדות עובדי פלאפון, גם עובדי סלקום בחרו להתאגד במסגרת ההסתדרות", אמר ניסקורן. "העובדים לוקחים אחריות על עתידם, מצטרפים להסתדרות ומבינים את חשיבותה של העבודה המאורגנת". יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, מסר כי "העובדים הפסיקו להיות פראיירים, לוקחים את גורלם בידיים ומתאגדים. אני אומר למעסיקים לא לפחד מהתאגדות. כ-70 מקומות עבודה מתאגדים בימים אלו". 

מחברת סלקום נמסר בתגובה: "קיבלנו את הודעת ההסתדרות הטוענת כי שליש מעובדי סלקום-נטוויז'ן הצטרפו לשורותיה. במקביל התקבלה הודעה מקבוצת עובדים הטוענת למאות ביטולים. הנהלת החברה מכבדת את עובדיה וזכותם להתארגנות ואין לה כל כוונה או רצון להכנס לעימות עם צד כלשהוא. מנכ"ל החברה הנחה את סמנכלית משאבי אנוש של הקבוצה לבדוק את החתימות".

ההסתדרות הקימה ועד עובדים יציג בסלקום (YNET, 2.7.13)